Hovězí ragú s bramborovou kaší

Napsal (») 3. 5. 2015 v kategorii Recepty, přečteno: 1278×
ragu-11b.jpg

(4 porce, 500 g, cca 7700 kJ, cca 2200 ml vody)

bramborová kaše s mlékem    300 g

hovězí maso                        400 g

zelenina pod svíčkovou         400 g

cibule                                120 g

(sušeného masa a zeleniny by mělo být 180 g)

opražená mouka (jíška)            20 g

(rajčatový protlak)

celý pepř, nové koření, bobkový list, tymián

sůl

(olej)

            O tom, jak vypadá ragú, jsem měla jen velice mlhavou představu, protože jídlo s takovým názvem se u nás nevařilo, ale před loňskou dovolenou jsem náhodou narazila na recept, který mě zaujal. Menší kousky masa dušené s kořením a zeleninou pod svíčkovou voněly v mých představách velice lákavě, tak jsem se rozhodla zkusit vytvořit dehydratovaný pokrm inspirovaný tímto receptem. Trochu jsem si lámala hlavu s přílohou, protože ty obvykle doporučované (houskové nebo bramborové knedlíky, Ragu-03a_2noky, rýže, nudle, brambory) se, s výjimkou rýže, které ale vozíme už takhle dost, k outdoorovému vaření moc nehodí. Nakonec jsem zkusila bramborovou kaši a tato kombinace mi přišla přijatelná. Pokud ale budete mít chuť na jakoukoli jinou přílohu, nenechte se mým návrhem nijak omezovat. 

  Toto jídlo patří k těm dietnějším, přestože co se váhy hotové porce týká, je jednoznačným rekordmanem (670 g na osobu). Bramborovou kaši jsem zkusila vzít tak, abych nemusela „přebalovat“ originální 100gramová balení, ale bylo jí objemově možná až moc. Myslím, že by nám stačilo 250 g, celkově by tedy porce pro 4 osoby vážila jen 450 g. Energetická hodnota by se dala trochu zvýšit přimícháním oleje jak do kaše, tak k masu.

            Na nudličky nakrájené hovězí orestuji na pánvi, přidám nakrájenou cibuli a čerstvou nebo mraženou zeleninu pod svíčkovou (mrkev, celer, petržel) a když se směs začne připalovat, podleju ji vodou a pomalu dusím. Přidám sůl a koření. Abych nemusela koření po skončení vaření vybírat z omáčky ručně, dávám ho vyvařit v  papírovém sáčku nebo sítku na čaj (prázdné sáčky na sypaný čaj prodávají např. v DM drogerii). Po uvaření vyndám všechen pepř, nové koření i bobkový list, přímo do směsi přidávám jen trochu tymiánu. (Můžete přidat i rajčatový protlak; v receptu, který mě inspiroval, byl uvedený, ale protože se mi zdálo, že by se tím výsledný pokrm vzdálil od mé oblíbené svíčkové, tak jsem ho vynechala). Směs podlévám podle potřeby vodou a dusím do změknutí masa. Když je maso měkké, vydusím vodu tak, aby směs na pánvi tvořila hustou kaši, kterou přendám na plata sušičky a usuším.

 Ragu-a

Balení

Zvlášť zabalím bramborovou kaši a zvlášť sušené maso se zeleninou. Pokud se mi nechce balit zvlášť ta trocha mouky na zahuštění, mohu ji přidat k masu.

Doporučená příprava

Maso se zeleninou předem namočím. Po přendání namočené směsi do hrnce přidám vodu (celkem použiju asi 600 ml včetně té „namáčecí“), přidám mouku nebo jíšku, pokud ji mám zabalenou samostatně, a směs krátce povařím. V dalším hrnci připravím bramborovou kaši podle návodu na sáčku.

Ragu-b

Jedná se o jedno z mála jídel, na jehož přípravu používám ne jeden, ale dva hrnce, ale nutné to není. Např. při přípravě jedné porce na focení jsem bramborovou kaši zalila horkou vodou přímo v jídelní misce a umazala pouze jeden hrnec při vaření masa se zeleninou. A ten, kdo používá na jídlo jeden ešus, ze kterého také jí, může k masu přilít navíc množství vody potřebné na přípravu kaše a práškovou kaši pak vsypat přímo do této horké „polévky“. Na pohled to není nic extra, ale jinak to ničemu nevadí, obzvláště pokud vaříme za šera nebo za tmy.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel osm a deset